Bohaterstwo i ludobójstwo na Boernerowie

TRAGICZNA ROCZNICA.

1 lutego mija kolejna rocznica zamordowania w 1944 roku, przez Gestapo (Geheime Staatspolizei, niemiecką tajną państwową policję), Bronisława Przybysza (zam. ul. P.O.W. 41), za przechowywanie Żydów.

Wraz z nim zostali rozstrzelani Paweł i Regina Rozenmannowie oraz dwoje ich dzieci. Egzekucja została wykonana nocą, na polu za ul. Warszawską, naprzeciwko posterunku granatowej Policji – w czasie okupacji miał on swoją siedzibę w kamienicy przy ul. Warszawskiej (obecnie Grotowskiej) nr 38. Świadkiem egzekucji był mieszkaniec osiedla Józef Ławniczek.

Donosicielem był, wg relacji mieszkańców, jeden z najbliższych sąsiadów pana Przybysza. Niedługo po egzekucji Armia Krajowa wydała wyrok śmierci na w/w sąsiada. Niestety nie został wykonany, ponieważ chłopcy z AK wpadli z zasadzkę i zginęli podczas ucieczki. Sprawca uciekł z Boernerowa do Łodzi, gdzie po wojnie prawdopodobnie wydał bezpiece rtm. Seweryna Lewickiego (zob. felieton o tajnej radiostacji). Po kilku latach wrócił do Boernerowa.

2 grudnia 1991 Bronisław Przybysz otrzymał, pośmiertnie, od Yad Vashem, medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, ale o jego bohaterstwie i poświęceniu nie został nakręcony film, nie ma On nawet tablicy pamiątkowej na Boernerowie.

Zdjęcie z książki „Kronika Boernerowa” (link)
Zdjęcia z książki „Kronika Boernerowa” (link)

Felieton historyczny
Autorka: Lowisa Lermer
Wpis: 1 lutego 2022

Również w temacie: Boernerowskie NIE dla Shoah – Towarzystwo Boernerowo

Zmiany nazw ulic na Boernerowie (w nawiasach nazwy dawne):
Grotowska (Parkowa), Bawełniana (Pocztowa), Stanisława Kunickiego (Ignacego Boernera), Michała Sobczaka (P.O.W. czyli: Polskiej Organizacji Wojskowej, w PRL również: Waryńskiego), Telewizyjna (Łączności), Akantu (Wolności), Ebro (Legionów, w PRL również: Świerczewskiego), Dostępna (Warszawska), Westerplatte (aleja Aleksandra Prystora), gen. Franciszka Kleeberga (Aleksandry Piłsudskiej), gen. Wiktora Thommeégo (Oleandrów, w PRL również: 1 Maja). Ulica Telefoniczna zachowała swą nazwę, zaś szosa Groty – Wawrzyszew zyskała miano gen. Sylwestra Kaliskiego.

Redakcja portalu boernerowo.org serdecznie dziękuje za nadesłane materiały zaznaczając, że nie sprawdza dogłębnie informacji w dostarczonych tekstach; za ich treść odpowiadają Autorki lub Autorzy.
Zastrzeżenia co do treści prosimy monitować pod nr telefonu +48 797 529 802 i na e-mail portalu.

Komentarze prosimy pisać w grupie społecznościowej na FB

Podaj dalej za pomocą: