Transatlantycka Radiowa Centrala Nadawcza

Krótka opowieść przed długą jeszcze drogą do przywrócenia należytej pamięci, chwały oraz drugiego życia technologicznej perle Drugiej Rzeczypospolitej
wersja tylko dźwiękowa/audio powyższego filmu – mp3
Nagranie z Inauguracji 25 stycznia 2020
Towarzystwo Boernerowo, oczywiście za oraz obecne duchem i ciałem na Inauguracji Muzeum i Centrum Nauki Radiostacja Transatlantycka Boernerowo  25 stycznia 2020
Tomasz Aleksander Miś i Sebastian Orda-Sztark
Dwaj z Tych kilku (nielicznych) pionierów, których wieloletni trud i wiara w powodzenie doprowadziły do Tego wydarzenia.
Dzięki, zaprawdę możecie być dumni 🙂

Spotkania z serii „W Oku Radia” realizowane przy wsparciu „Domu Kultury Stare Babice

Gościem jest prezes Stowarzyszenia Historycznego Cytadela Pan Dariusz Parzyszek, z którym rozmawiamy o historii Batalionu Stołecznego. Jednostki Wojska Polskiego, która we wrześniu 1939 roku broniła się na terenie Bliznego. Dodatkowo Pan Dariusz opowiada o ruchu rekonstrukcyjnym oraz ubogaceniu człowieka poprzez pamięć historii lokalnej.
Rozmowa z wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia i krótkofalowcem, Panem Sebastianem Orda-Sztarkiem. Z wywiadu dowiecie się dlaczego Babice stały się największym ośrodkiem radionadawczym w przedwojennej Polsce. Usłyszycie również o początkach Polskiego Radia oraz pasji krótkofalarstwa. Zapraszamy do oglądania.
Może wyda się wam to dziwne ale Radiostacja Babice i kosmos mają bardzo wiele wspólnego. Doktorant Politechniki Warszawskiej Tomasz Aleksander Miś, opowie nam o działaniu anten, dlaczego Radiostacja Babice chroniła kulę ziemską oraz czy technologia kosmiczna była wokół nas już 100 lat temu.
II część
Propozycje pana Jarosława Gawryszewskiego, przewodnika terenowego PTTK. Dziś dowiemy się, co w naszej okolicy warto zobaczyć i czemu praca przewodnika jest taka fascynująca. W tych trudnych czasach pamiętajcie o spacerach 😉 Do zobaczenia na szlaku.
Czy wiecie, że Boernerowo nazywano kiedyś Osiedlem Łączności Babice, a jeszcze wcześniej Osiedlem Radio. O tym i wielu inny rzeczach związanym z Boernerowem rozmawiamy z Jerzym Bogdanem Raczkiem varsavianistą i autorem wielu książek.
O Miejscach Pamięci Narodowej w Gminie Stare Babice rozmawiamy z Marcinem Ładą, wiceprezesem Związku Oficerów Rezerwy RP oraz prezesem babickiego koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Obrońców Radiostacji Babice.
źródło: TRCN.PL

Polecamy również wszystkim miłośnikom spacerów „z gadżetami” pobranie sprawdzonej aplikacji nawigującej do ruin poszczególnych instalacji TRCN. Bardzo przydatna, zwłaszcza do znalezienia pozostałości anteny północnej. Jedyny kompleksowy przewodnik po Radiostacji Transatlantyckiej.
Aplikacja „zaprasza” również do odwiedzenia Boernerowa.
Poniżej link/grafika.

https://www.facebook.com/dkstarebabice/videos/1147329358939839

.

Sporo ciekawych i szczegółowych informacji na temat TCRN można znaleźć na stronie:

Podaj dalej za pomocą: