Nie dla zabudowy Lasu Bemowskiego

to bardzo prężnie działająca inicjatywa mieszkańców Gminy Stare Babice i Dzielnicy Warszawa-Bemowo wspierana przez tysiące miłośników zdrowego rozsądku 🙂

„Oficjalnym” medium wokół którego jest skupiona to konto na Facebooku o tej samej nazwie https://www.facebook.com/NIE-dla-zabudowy-Lasu-Bemowskiego-243680886137894/

Jako że wiele osób nie używa Facebooka prezentujemy tu niektóre z publikacji tej niezwykle cennej inicjatywy.

https://www.facebook.com/243680886137894/videos/805951643497351
Demo 12 września 2020
Źródło: Gazeta Wyborcza

Ostanie wpisy ze strony „Nie dla zabudowy Lasu Bemowskiego” na Facebooku (DLA NIE korzystających z Facebooka):

Wpis z 4 czerwca 2021 + link do dokumentu
NIE dla zabudowy Lasu Bemowskiego
wpis z 7 września 2020.  · 

‼️ALARM DLA LASU BEMOWSKIEGO nowe fakty!! Dzisiejszy post o zniszczonej przez dewelopera tamie bobrów to tylko wierzchołek góry lodowej – jak informuje Urząd Gminy Stare Babice, obecny właściciel działki nr 180 pośród rezerwatu Łosiowe Błota bez skrupułów usiłuje wykorzystać kolejne luki prawne – po nieudanej próbie zabudowy w trybie #lexdeweloper obecnie usiłuje doprowadzić do szybkiego postawienia budynków rzekomo na potrzeby związane z walką z epidemią w trybie przepisów tarczy antykryzysowej.
‼️Wspólnie z urzędnikami gminnymi, starostwa i innych instytucji zrobimy wszystko, by ponownie uratować nasz Las przez chciwością i brakiem szacunku dla dziedzictwa przyrodniczego nas wszystkich!
Szczegóły w komunikacje gminy. Będziemy informować na bieżąco!
bagna.pl OKO.press „Alarm” TVP1 Wyborcza.pl Warszawa Lasy Miejskie – Warszawa Kampinoski Park Narodowy Chrońmy drzewa Miasto Jest Nasze Bemowiacy Boernerowo Towarzystwo Boernerowo Las Bemowski
wpis na Facebooku z 11 maja 2020

Relacja z posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Warszawa-Bemowo 3 lutego 2020 (link do FB)

📣Relacja z wczorajszej Ratuj Las Bemowski – Przyjdź Na Komisję Ochrony Środowiska:
🌳Była pełna sala mieszkańców i media, byli także przedstawiciele spółdzielni w likwidacji, która od 26 lat dąży do zabudowy 5 ha działki w Lesie Bemowskim, tuż przy lotnisku Babice i zabytkowym Boernerowie.
🌳Na początku naczelnik bemowskiego wydziału architektury Dzielnica Bemowo powiedział wprost – na żaden teren leśny na terenie m.st. Warszawy nie można wydać warunków zabudowy! Ta działka na części jest formalnie leśna, a w orzecznictwie funkcjonuje ugruntowany pogląd, że nie można procedować decyzji o wz na fragmencie działki – wniosek musi obejmować całą działkę – a tu przecież jeśli obejmuje całą działkę, to też teren leśny! Trzeba podkreślić, że 3 ha z tych 5 ha jest już oficjalnie zaklasyfikowane jako LS – las.
🌳 Następnie, ku wielkiej radości zgromadzonych, radni przyjęli 📣 uchwałę o ochronie Lasu Bemowskiego, którą zamieszczamy poniżej. Potem odbyła się pełna emocji, ale i merytoryczna dyskusja. My, mieszkańcy, byliśmy świetnie przygotowani – każda wypowiedź spółdzielców spotykała się z rzeczową ripostą, w oparciu o dokumenty i fakty. Szczegółowa relacja to materiał na książkę, ale warto podsumować najważniejsze informacje, które padły:
🌳Głos zabrała obecna na posiedzeniu radna miejska Agata Diduszko-Zyglewska, która powiedziała wprost w imieniu Miasta – polityka m.st. Warszawy jest taka, że NIE WYCINA SIĘ LASÓW, nie rozlewa się Miasta.
🌳 Spółdzielcy twierdzili, że teren jest zdewastowany przyrodniczo, że nie ma tam mowy o żadnym lesie – na co mieszkańcy uświadomili im, że owszem, od 1949 w wyniku działania wojska na tej działce przyroda została zdegradowana, ale już dawno działka ta nie jest w użytkowaniu armii i natura poradziłaby sobie z tymi zniszczeniami sama, gdyby nie człowiek.
🌳W tym miejscu pojawił się ważny wątek wycinki drzew. Jak ujawnili mieszkańcy, spółdzielnia wycięła 296 drzew niezgodnie z przepisami, za co otrzymała ponad 140 000 zł kary! Obejrzyjcie zdjęcia, na których Stowarzyszenie Nasze Boernerowo utrwaliło te ścięte drzewa – dorodne i zdrowe 🙂

🙁 Pan ze spółdzielni usiłował przekonać zebranych, że nadmiarowa wycinka była przez pomyłkę, bo okoliczni mieszkańcy atakowali drwali i „zmuszali” ich do wycinania, podkładali deski z gwoździami (sala zareagowała na to pełnym niedowierzania śmiechem…)
🌳Mieszkańcy dopytywali spółdzielców, czemu – skoro mówią, że też lubią las – unikają poddania się procedurze decyzji środowiskowej. Dokładne badanie wpływu inwestycji na środowisko pokazałoby, kto ma rację. Jednak spółdzielnia jakoś usiłuje uniknąć tej procedury, twierdząc, że takie są przepisy („chciałbym, ale niestety nie mogę”…). Pojawiło się także dużo informacji o faktycznych planach spółdzielni odnośnie tej działki, skrupulatnie spisanych… przez nich samych w ‼️sprawozdaniu likwidatorów z 26 czerwca 2019 r. Zamieszczamy skriny z tego sprawozdania, które jest publicznie dostępne w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości i zachęcamy do lektury.
🌳 Mieszkańcy z Towarzystwo Boernerowo zwrócili uwagę także na genezę nabycia użytkowania wieczystego tej działki przez spółdzielnię – jest to zawiła historia z wątkami zmian ustroju Warszawy, byłych burmistrzów i licznych procesów sądowych, do której wrócimy innym razem. Najważniejsze i do zapamiętania – spółdzielnia otrzymała ten teren w użytkowanie wieczyste na bardzo preferencyjnych warunkach, bezprzetargowo.
🌳 Głos zabrali także mieszkańcy gminy Stare Babice, którzy podkreślili, że Las Bemowski to całość – zarówno babicka jak i bemowska część składają się na spójny ekosystem. Przypomnieli historię zwycięskiej walki o działkę nr 180 wśród rezerwatu Łosiowe Błota, w której ramię w ramię z mieszkańcami gminy brali udział mieszkańcy Bemowa.
🌳 Wielu mieszkańców zabierało głos tak od serca – 77letni mieszkaniec Bemowa opowiadał, że tym, co utrzymuje go przy życiu po dwóch zawałach jest las – „Lasek Bemowski to moje życie”. Pan z ul. Kocjana wyraził oburzenie, jak w ogóle mogło do tego dojść, że ten kawał lasu został przekazany pod zabudowę! Zwrócił uwagę na fakt, że rozrastające się Bemowo – już 133 tys. osób uprawnionych do głosowania – potrzebuje lasu.
🌳 Ze spotkania wyszliśmy z poczuciem, że może jeszcze nie uratowaliśmy tak ostatecznie tej działki przed zabudową, ale jesteśmy coraz bliżej – po latach w końcu dzielnica po raz pierwszy tak zdecydowanie opowiedziała się za ochroną Lasu Bemowskiego! Jako społeczność jesteśmy silni naszą współpracą (międzygminną, międzypokoleniową – wszelaką), mobilizacją, ale i przygotowaniem merytorycznym.
‼️Nadal będziemy czujni i będziemy monitorować wszystko, co się w Lesie Bemowskim dzieje. Uchwała dzielnicy jest bowiem ważnym, ale jednak symbolicznym gestem – prawdziwe znaczenie prawne ma to, jak zakończy się procedowanie wniosku spółdzielni o warunki zabudowy, które ciągle trwa.

Załączniki do relacji – link Facebook

Wpis z 23 stycznia 2020:

Czas na szczegóły naszego wspólnego Spacer radości ze zwycięstwa (ochrony dz.180 w Lesie Bemowskim):
⏱ KIEDY? W sobotę, 1 lutego, o godz. 12:00
📌GDZIE? Spotykamy się przy wiacie, gdzie zaczyna się ścieżka dydaktyczna „Śladami Łosia” (mapka jako pierwsza w poniższej galerii). Wspólnie obejdziemy obie części rezerwatu Łosiowe Błota, wokół uratowanej przed zabudową działki nr 180.
📣DOJŚCIE🚶‍♂️🚶‍♀️: osoby ruszające z pętli autobusowej 523 powinny iść wzdłuż ul. Radiowej do poprzecznej ul. Leskiego i skręcić w nią w lewo (szczegóły na mapce 2. z zaznaczoną trasa z pętli)
📣DOJAZD:
🚌 Zachęcamy do przybywania komunikacja miejską – do pętli autobusowej 523 i okolicznych przystanków 122, 220 (stamtąd 20 minut spokojnego marszu, patrz mapka z trasą), albo do pętli Fort Radiowo, gdzie dojeżdża 154 i 320 (stąd jakieś 10 minut spaceru). Szybki dojazd w okolice tej pętli zapewnia też tramwaj 20
🚗 Jeśli musicie dojechać autem, pod jednostka wojskowa na ul. Leskiego są miejsca parkingowe, a stamtąd to już 2 minuty
UWAGA! Jeśli ktoś ma wątpliwości jak trafić, dawajcie znać – pomożemy!
‼️Warto dotrzeć, bo planujemy pokazać Wam, co nam wszystkim udało się wspólnie uratować – bezcenny przyrodniczo las i jego rezerwaty 🙂 Będą też specjalne upominki od Z Buta w Puszczę 🙂
(zdjęcia autorstwa Z Buta w Puszczę)

Link do wydarzenia na FB

Szczegółowe informacjeOstatnia szansa na spotkanie ze wszystkimi radnymi, którzy zdecydują o losie działki nr 180 między dwoma częściami rezerwatu Łosiowe Błota w Lesie Bemowskim, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego! Przyjdźmy osobiście powiedzieć NIE DLA ZABUDOWY LASU BEMOWSKIEGO! Wtedy właśnie będzie dyskutowana sprawa ewentualnej zabudowy lasu i będzie można publicznie wyrazić swoje zdanie. Powiadomimy Państwa, jeśli organy gminne nie zdążą do tego czasu przygotować projektu uchwały i przez to procedura się wydłuży.

Podaj dalej za pomocą: