Mało kto wie na Bornerowie, a być może nikt, że na naszym osiedlu mieszka Pan Alfred*) – Powstaniec Warszawski z “kolumbowskiego” rocznika 1923.
Był żołnierzem Zgrupowania 670, Obwodu XXVI Praga (od 9 sierpnia 1944, Obwód VI) . Zaprzysiężony został w czerwcu 1944 (wprowadzającym był Stanisław Skrzypecki “Stach”) i przyjął pseud. “Mikrus”.
- Pierwszym zadaniem jakie otrzymał była obserwacja szkoły przy ul. Mieszka I. Meldunki przekazywał łączniczce “Asi” (Joanna Skorupka).
- 1 sierpnia dołączył do oddziału, który wziął udział w ataku na w/w szkołę. Atak był nieudany, Niemcy zmusili ich do odejścia. Zginęło 16 chłopców.
- 4 sierpnia, ponieważ na Pragę wchodzili już sowieci, ppłk Antoni Żurowski “Bober”, “Papież” wydał, rozkaz wygaszenia walk na Pradze, powrót do domów i przejście oddziału do konspiracji.
- Po wejściu Rosjan, dowódca NN “Rosołek” przekazał rozkaz komendanta “Pragi” o wstępowaniu do Berlingowców, po to aby nie zostali zesłani na Syberię.
- 15 września 1944 Pan Alfred wykonał rozkaz i został wysłany do Lublina na szkolenie. Dostał przydział do 3 pułku czołgów.
- Doszedł wraz z oddziałem ze Zgorzelca do Melnika. Jego oddział walczył m.in. z grupą pancerną Schornera.
- Z wojska zwolniono go w marcu 1946.
- Ponownie wcielono go do LWP w 1949 i skierowano do Grupy Organizacyjno-Przygotowawczej nowopowstającej Wojskowej Akademii Technicznej na Boernerowie, gdzie służył do 1957.
- Zakończył służbę w stopniu kapitana.
- Mieszka na Boernerowie, przy ul. Telewizyjnej.
- Jest w bardzo dobrej formie i ma znakomitą pamięć.
- Jego wspomnienia zostały opublikowane w książce pt. “Zdarzyło się na Zaciszu”, wydanej w 2019 r. przez Fundację Wspierania Inicjatyw Pozarządowych im. Józefa Szewczyka, z której zaczerpnęłam w/w informacje.
Felieton historyczno-interwencyjny
Autorka: Lowisa Lermer
Wpis: 29 lipca 2021
Pan Alfred Zieliński
prelekcja 17 września 2022 w Muzeum Powstania Warszawskiego
(dla przypomnienia: Pan Alfred, na tym nagraniu ma 99 lat i prawie 8 miesięcy!)
Myślę, że warto o Panu Alfredzie “Mikrusie” pamiętać przy następnych obchodach Powstania Warszawskiego na Boernerowie i przed Ratuszem Bemowo.
Aktualizacja: Pan Alfred zmarł 30 stycznia 2024 roku
Redakcja portalu boernerowo.org serdecznie dziękuje za nadesłane materiały zaznaczając, że nie sprawdza dogłębnie informacji w dostarczonych tekstach; za ich treść odpowiadają Autorki lub Autorzy.
Zastrzeżenia co do treści prosimy monitować pod nr telefonu +48 797 529 802 i na e-mail portalu.