21 sierpnia – do Lasu

Dagmara Komorniczak i Dorota Iwan-Bartkiewicz (źródło: FB-stan: 19.08.2022 ok.12:35) – tu bieżący link)

Witajcie w naszej bajce – zapraszamy na spacer leśno-historyczny.

🌲🌲🌲🦄 Trasa powiedzie częściowo Lasem Bemowskim – dlatego zalecamy ubrać wygodne buty i niestety coś na komary. Uprzedzamy – będzie trochę do przejścia, więc zaopatrzcie się w wodę do picia. Ale może jak dopisze nam szczęście to poczujemy klimat równy temu z serialu Przystanek Alaska – u nas po ulicach hasają łosie, znudzone siedzeniem w swoich Łosiowych Błotach. A jak zadrzemy głowę to możliwe, że dojrzymy w konarach „na robocie”, będącego pod ochroną dzięcioła czarnego.

🦄 A do lasu zabierzemy Was by wyśledzić pozostałości po Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej, która jako jedyna przed II wojną miała zasięg międzykontynentalny – o czym przekonamy się przeglądając korespondencję Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Johnem Calvinem Coolidgem Jr., prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Przez moment zatrzymamy się przy Forcie Babice – części Twierdzy Warszawa.

🦄 Kolejno zanurzymy się plątaninę uliczek Osiedla Łączności-Babice, które powstało przy okazji(1) budowy Stacji Transatlantyckiej właśnie i poprzyglądamy się starym drewnianym domom, będącymi wcale nie takimi niemymi świadkami historii – n.p. tej związanej z Powstaniem Warszawskim, kiedy do Kampinosu przedzierali się nieuzbrojeni powstańcy kompanii „Żubr” Zgrupowania Armii Krajowej „Żywiciel” czy tajnej radiostacji lub archiwum Armii Krajowej.
Opowiemy historię Ignacego Boernera i jego koncepcji budowy samowystarczającego osiedla dla pracowników służby łączności. Pochylimy się nad charytatywną działalnością marszałkowej Piłsudskiej i jej śladami na Boernerowie.

🦄 Rzucimy okiem na płytę lotniska, by podzielić się opowieścią jak to teren ten zniknął z map na dobre kilkadziesiąt lat, a osiedle stało się niedostępne dla postronnych z broniącymi dostępu tabliczkami „Droga bez przejazdu”. Choć i tak lądowały tutaj całkiem ciekawe osobistości, bo dla ich samolotów pas Okęcia okazywał się … zbyt krótki(1).

🦄 Na koniec jak już będziecie totalnie zmęczeni, ale pod wrażeniem naszej dzielnicy – jest szansa na połasuszenie w Klubokawiarni „Sąsiedzi” na Radiowej 24 z możliwością porozkoszowania się chłodnym wiaterkiem od Kampinosu. O ile oczywiście zawieje. Bo pamiętać trzeba, że to tutaj mamy jeden z korytarzy powietrznych natleniający naszą stolicę. Trzymajcie kciuki za dobrą pogodę.

➡➡Boernerowo: dzielnica, którą było słychać na Atlantyku

➡ZAPISY ‼https://forms.gle/M7Z1baBDQk4B6gjx6
🔸Spacer odbędzie się 21 sierpnia
🔸Spotkanie o 11:00 obok przystanku Fort Radiowo 01
🔸Udział bezpłatny
🔸Spacer poprowadzą Dorota Bartkiewicz-Iwan i Dagmara Komorniczak, przewodniczki miejskie po Warszawie

(1) – pewne nieścisłości w tekście na FB (i tym samym tej kopii), wynikające zapewne ze „sportowej” narracji na FB, nie zmieniają faktu, że może być to dla wielu spore „odkrycie”! (red. portalu)

Podaj dalej za pomocą: