Dagmara Komorniczak i Dorota Iwan-Bartkiewicz (źródło: FB-stan: 19.08.2022 ok.12:35) – tu bieżący link)

Witajcie w naszej bajce – zapraszamy na spacer leśno-historyczny.
Trasa powiedzie częściowo Lasem Bemowskim – dlatego zalecamy ubrać wygodne buty i niestety coś na komary. Uprzedzamy – będzie trochę do przejścia, więc zaopatrzcie się w wodę do picia. Ale może jak dopisze nam szczęście to poczujemy klimat równy temu z serialu Przystanek Alaska – u nas po ulicach hasają łosie, znudzone siedzeniem w swoich Łosiowych Błotach. A jak zadrzemy głowę to możliwe, że dojrzymy w konarach „na robocie”, będącego pod ochroną dzięcioła czarnego.
A do lasu zabierzemy Was by wyśledzić pozostałości po Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej, która jako jedyna przed II wojną miała zasięg międzykontynentalny – o czym przekonamy się przeglądając korespondencję Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Johnem Calvinem Coolidgem Jr., prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Przez moment zatrzymamy się przy Forcie Babice – części Twierdzy Warszawa.
Kolejno zanurzymy się plątaninę uliczek Osiedla Łączności-Babice, które powstało przy okazji(1) budowy Stacji Transatlantyckiej właśnie i poprzyglądamy się starym drewnianym domom, będącymi wcale nie takimi niemymi świadkami historii – n.p. tej związanej z Powstaniem Warszawskim, kiedy do Kampinosu przedzierali się nieuzbrojeni powstańcy kompanii „Żubr” Zgrupowania Armii Krajowej „Żywiciel” czy tajnej radiostacji lub archiwum Armii Krajowej.
Opowiemy historię Ignacego Boernera i jego koncepcji budowy samowystarczającego osiedla dla pracowników służby łączności. Pochylimy się nad charytatywną działalnością marszałkowej Piłsudskiej i jej śladami na Boernerowie.
Rzucimy okiem na płytę lotniska, by podzielić się opowieścią jak to teren ten zniknął z map na dobre kilkadziesiąt lat, a osiedle stało się niedostępne dla postronnych z broniącymi dostępu tabliczkami „Droga bez przejazdu”. Choć i tak lądowały tutaj całkiem ciekawe osobistości, bo dla ich samolotów pas Okęcia okazywał się … zbyt krótki(1).
Na koniec jak już będziecie totalnie zmęczeni, ale pod wrażeniem naszej dzielnicy – jest szansa na połasuszenie w Klubokawiarni „Sąsiedzi” na Radiowej 24 z możliwością porozkoszowania się chłodnym wiaterkiem od Kampinosu. O ile oczywiście zawieje. Bo pamiętać trzeba, że to tutaj mamy jeden z korytarzy powietrznych natleniający naszą stolicę. Trzymajcie kciuki za dobrą pogodę.
Boernerowo: dzielnica, którą było słychać na Atlantyku
ZAPISY
https://forms.gle/M7Z1baBDQk4B6gjx6
Spacer odbędzie się 21 sierpnia
Spotkanie o 11:00 obok przystanku Fort Radiowo 01
Udział bezpłatny
Spacer poprowadzą Dorota Bartkiewicz-Iwan i Dagmara Komorniczak, przewodniczki miejskie po Warszawie
(1) – pewne nieścisłości w tekście na FB (i tym samym tej kopii), wynikające zapewne ze „sportowej” narracji na FB, nie zmieniają faktu, że może być to dla wielu spore „odkrycie”! (red. portalu)