Felieton historyczny
Autorka: Lowisa Lermer
Data wpisu: 28 kwietnia 2022
„POCZĘCIE” BOERNEROWA.
29 kwietnia 1932 roku, a więc równo 90 lat temu, miało miejsce zawiązanie się Towarzystwa Popierania Budowy Własnych Domów Pracowników Służby Łączności. W tym dniu odbyło się także pierwsze Walne Zebranie założycieli Towarzystwa.
Członkami założycielami Towarzystwa były:
- Państwowe Przedsiębiorstwo Polska Poczta, Telegraf i Telefon,
- Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne,
- Polskie Radio,
- Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna,
- Związek Pracowników Poczty, Telegrafu i Telefonu RP,
- Związek Niższych Pracowników Teletechnicznych PTiT RP,
- Pocztowe Przysposobienie Wojskowe,
- Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa.
Nadzór nad Towarzystwem przyjął Minister Poczt i Telegrafów Ignacy Boerner. Do jego kompetencji należała kontrola ważności uchwał Walnego Zebrania w następujących sprawach: wyboru władz, nabywania, zbywania lub obciążania majątku nieruchomego, likwidacji Towarzystwa.
Pierwsze Walne Zebranie wyłoniło władze Towarzystwa w postaci Komitetu Wykonawczego, w składzie pięciu członków (miał kompetencje zarządu) i dwóch ich zastępców oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną, a także uchwalono projekt statutu oraz zdecydowano, że fundusze Towarzystwa powstają ze składek członków, w wys. od 100 do 2.000 rocznie.
W skład Komitetu Wykonawczego weszli:
- inż. Franciszek Drzewiecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Poczt i Telegrafów (prezes komitetu),
- inż. Stanisław Szpaczyński, naczelnik wydziału w MPiT (wiceprezes komitetu),
- Zygmunt Chamiec, dyrektor S.A. Polskie Radio (członek komitetu),
- Zygmunt Kolhmunzer, naczelnik wydziału w MPiT (członek komitetu),
- dr Jakub Roman, naczelnik wydziału w MPiT (członek komitetu)
- inż. Adam Żołyński (z-ca członka komitetu),
- Józef Stangreciak (z-ca członka komitetu).
Do Komisji Rewizyjnej weszli:
- Czesław Tykwiński,
- Jan Sękiewicz,
- Jan Socha.
29 kwietnia 1932 Towarzystwo rozpoczęło oficjalnie, swoją działalność. W okresie początkowym Komitet Wykonawczy skupił się na zorganizowaniu zrzeszeń budowlano-mieszkaniowych (pierwsze zrzeszenie powstało już w czerwcu 1932)
Pierwszym krokiem Towarzystwa było wytypowanie gruntów pod budowę osiedla, najbliżej Warszawy, w sąsiedztwie starego 80-cio hektarowego, wysokopiennego lasu sosnowego, przy istniejącej szosie rokadowej z Grot do Wawrzyszewa, na terenie suchym, piaszczystym, o idealnych warunkach zdrowotnych i wystąpienie o umożliwienie jego zakupu.
Następnym krokiem było rozplanowanie całego 52 hektarowego terenu, wybranego pod zabudowę z 460 hektarowego obszaru, należącego do Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej. To zadanie powierzono Wydziałowi Budowlanemu Ministerstwa Poczt i Telegrafów.
Autorami planu parcelacyjnego byli inżynierowie: Adam Kuncewicz i Adam Jurewicz. W planowaniu przyświecała im
idea stworzenia przedmieścia – ogrodu, przyjaznego ludziom, gdzie żyje się zdrowo, spokojnie i bezpiecznie, w harmonii z naturą.
Teren o pow. 52 ha 410 m2, został podzielony na 284 działki budowlane o pow. od 700 do 1500 m2. Zaplanowano też obiekty użyteczności publicznej: dzieciniec, kościół, parafię, szkołę, studnię artezyjską (oligoceńską) ze stacją pomp, obiekty sportowe, pętlę tramwajową, place, sieć uliczną, targowisko.
Towarzystwo podjęło też starania o uzyskanie dla osiedla połączenia tramwajowego z Warszawą.
Oprac. na podstawie publikacji pt. „Osiedle Boernerowo” wydanej przez Towarzystwo Popierania Budowy Własnych Domów Pracowników Służby Łączności, w 1939 roku
Redakcja portalu boernerowo.org serdecznie dziękuje za nadesłane materiały zaznaczając, że nie sprawdza dogłębnie informacji w dostarczonych tekstach; za ich treść odpowiadają Autorki lub Autorzy.
Zastrzeżenia co do treści prosimy monitować pod nr telefonu +48 797 529 802 i na e-mail portalu.