Budżet Obywatelski 2021/2022

Projekt: odkopanie i udostępnienie ruin budynku radionadawczego Radiostacji Transatlantyckiej

Mieszkańców Bemowa prosimy o:

 • pobranie i wydrukowanie listy poparcia projektu, niezbędnej do zgłoszenia;
 • zebrania podpisów mieszkańców Bemowa;
 • skontaktowanie się z Autorem projektu w sprawie odbioru listy tel. 784 831 530;

Skrócony opis projektu:

Celem projektu jest odkopanie, wyeksponowanie, zabezpieczenie i udostępnienie ruin budynku radionadawczego Radiostacji Transatlantyckiej. Ruiny budynku radionadawczego, projektu znanego przedwojennego architekta Mariana Kontkiewicza znajdują się przy ul. płk. Kazimierza Leskiego. Są one zarośnięte i zasypane ziemią. Radiostacja w Jesie Bemowskim, jest ważnym punktem na mapie zabytków Warszawy, dlatego należy wyeksponować ruiny.


Opis projektu:

Na terenie Bemowa przy ulicy płk. Kazimierza Leskiego znajdują się ruiny budynku radionadawczego Radiostacji Transatlantyckiej. Ruiny te znajdują się przy dwóch ciągach komunikacyjnych tzn. przy drodze publicznej oraz szlaku pieszo rowerowym (ścieżce leśnej). Ruiny budynku od 2017 roku są wpisane do Rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego. Niestety są one zarośnięte krzakami i zasypane ziemią, mimo to z ziemi wystają pojedyncze detale architektoniczne, które cieszą się ogromną popularnością wśród przechodniów. Budynek radionadawczy Radiostacji, został zaprojektowany przez znanego w przedwojennej Polsce architekta Mariana Kontkiewicza.

Projekt polega na odkopaniu ruin metodami archeologicznymi, tak aby wyeksponować to co zostało z budynku radionadawczego w formie trwałej ruiny. Następnie należy zabezpieczyć ruiny (wystające pręty lub wystające luźne elementy). Na koniec zostanie wykonana kładka nad ruinami, która pozwoli osobom zwiedzającym oglądać cały budynek. Dodatkowym atutem zakładanej realizacji jest to, że podczas prac wykopaliskowych będzie można jednocześnie prowadzić żywe lekcje historii dla uczniów bemowskich szkół.

Zrealizowany projekt tzn. odkopane ruiny wraz ze zbudowaną kładką będą dostępne dla mieszkańców, spacerowiczów, turystów, osób aktywnie uprawiających wypoczynek, praktycznie przez całą dobę 24h, 7 dni w tygodniu. Należy dodać, że dzięki kładce, również osoby z niepełnosprawnościami będą miały dostęp do tego obiektu.

Uzasadnienie realizacji projektu:

 • Przedstawiony projekt jest ważny społecznie.
 • Ruiny Radiostacji Transatlantyckiej to jeden z najważniejszych zabytków z okresu II Rzeczpospolitej.
 • Radiostacja była jednym z trzech najważniejszych obiektów infrastrukturalnych oraz strategicznych odrodzonego państwa polskiego.
 • Las Bemowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bemowa i okolic. Jest to miejsce wypoczynku i rekreacji.
 • W lesie Bemowskim znajduje się kilka atrakcji turystycznych: dwa rezerwaty, mała infrastruktura oraz zabytek Radiostacja Transatlantycka.
 • Odkopanie, wyeksponowanie i udostępnienie ruin budynku Radiostacji dla zwiedzających, uatrakcyjni odbiór tego zabytku wśród mieszkańców dzielnicy oraz osób przyjezdnych.
 • Ruiny znajdują się obok miejsca parkowania wielu samochodów, osób które odwiedzają Las Bemowski, dlatego będą one pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania. Drugim ważnym aspektem jest udostępnienie możliwości zwiedzania osobom z niepełnosprawnościami, dzięki kładce nad ruinami budynku. Trzecim aspektem, dla którego warto zrealizować ten projekt jest to, że wpisuje się on w politykę ochrony i opieki nad zabytkiem.
 • Bez podjęcia działań w postaci odkopania budynku będzie on niszczał.

Lokalizacja projektu – ulica i nr / rejon ulic w Warszawie
Ulica płk. Kazimierza Leskiego / okolice fortu Radiowo
Szacunkowy koszt realizacji projektu: PLN 350.000
Autor projektu: Jarosław Chrapek (http://trcn.pl/nasz-zespol/)

Prosimy mieszkańców Bemowa o:

 • pobranie i wydrukowanie listy poparcia projektu, niezbędnej do zgłoszenia;
 • zebrania podpisów mieszkańców Bemowa;
 • skontaktowanie się z Autorem projektu w sprawie odbioru listy tel. 784 831 530;

Również polecamy:

Podaj dalej za pomocą: